HelpingWithMath.com Home Page

Show Answers

Ratio and Proportion: Rates

------ Note: The Information above this point will not be sent to your printer --------

Read the questions and solve the problems.

1. Tommy and his dad rode their bikes at a speed of 12 M.P.H. for 2 hours. They rested in a park and rode at 8 M.P.H. for 2 more hours. How many miles did they travel in total?

40 miles

2. Rachel bought four bracelets and spent $78.00. Assuming that each bracelet was the same price, how much did Rachel spend on each bracelet?

$19.50

3. Jack went to the store to buy apples. He bought 20 apples for $3.40. What is the (rate) amount of each apple?

17 ¢

------ Note: The Information below this point will not be sent to your printer --------

A Ratio & Proportion Worksheet - By HelpingWithMath.com

Related Resources

The various resources listed below are aligned to the same standard, (6RP02) taken from the CCSM (Common Core Standards For Mathematics) as the Ratio and proportion Worksheet shown above.

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ? 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."1

Examples/ Guidance

Worksheets

Similar to the above listing, the resources below are aligned to related standards in the Common Core For Mathematics that together support the following learning outcome:

Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems

 

Math Help - Homepage      |   About HelpingWithMath.com |   Privacy  |   Site Map