Ratio and Proportion: Proportional Ratios


Show Answers

------ Note: The Information above this point will not be sent to your printer --------

Mark yes or no for each pair or ratios below based on whether they are proportional. The first two are done for you.

1 : 2   and   2 : 4

Proportional?  yes   

1 : 4   and   2 : 7  

Proportional?   no  

2 : 6   and   1 : 3

Proportional?    yes 

4 : 5   and   8 : 12

Proportional?     no 

3 : 4   and   7 : 12

Proportional?     no 

5 : 6   and   10 : 12

Proportional?    yes 

7 : 10   and   21 : 30

Proportional?    yes 

10 : 2   and   6 : 1

Proportional?     no 

3 : 9   and   9 : 27

Proportional?    yes 

Answer yes or no to the questions below based on whether the prices are directly proportional.

1 can of juice for $2.00 and 4 cans for $6.    no 

5 liters of paint for $12 and 10 liters for $24    yes 
75g of chocolate for $1.50 and 150g for $3.00   yes 
3 pairs of socks for $3.00 and 10 pairs for $8.00     no 
20 pencils for $2.00 and 50 pencils for $4.00     no 

------ Note: The Information below this point will not be sent to your printer --------

Similar to the above listing, the resources below are aligned to related standards in the Common Core For Mathematics that together support the following learning outcome:

Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems

 

Prevent Bullying

Click the links below for information and help on dealing with bullying.

logo for Stomp out bullying campaign logo for National Bullying Helpline logo for KidsHelpPhone.ca logo for Bullying No Way site in Australia